Úvodní strana | Registrace | Hledat | Wallpapers | Nepřihlášený uživatel  //středa, 20. září 2017

Kdo byl Bohumil Kovář?

Slavný motocyklový závodník, po kterém je pojmenovaný dnešní závod, se narodil devětadvacátého listopadu 1932 v Uherském Hradišti. O závodění se začal zajímat v sedmnácti letech, kdy si se svým tatínkem vlastnícím autoopravnu sestrojil takřka na koleně první motorku. Vždycky ji měl v perfektním technickém stavu a díky tomu mohl s přehledem porážet svoje soupeře. Motocykly bral ze začátku jen jako koníčka a jezdil spíše městské okruhy, samozřejmě že i tam, odkud pocházel, takže nechyběl na startu ani toho hradišťského, který se ale později několikrát stal jedním ze závodů Mistrovství Československa. Slavil takové úspěchy, že si ho všimli ve známé továrně na motocykly v Povážské Bystrici a nabídli mu jezdit v jejich barvách. Tak se z Bohumila Kováře stal tovární jezdec. Z koníčka se stalo najednou zajímavé zaměstnání. Povážský Tatran, na kterém Kovář sklízel hodně úspěchů, tím získal velkou proslulost.

Bohumil Kovář během svého závodnického života vyzkoušel nejen obrovské množství okruhů ? Bezručův v Opavě, hořický, jičínský, brněnský, piešťanský, zlínský, trenčínský, těrlický, mostecký nebo rosický a další v Holandsku, Belgii, Německu nebo Itálii, ale také několik různých značek motocyklů a kubatur. Jezdil například na Jawě 250, strakonické ČZ 150 a 125, se kterou skončil v roce 1963 v celkovém hodnocení sedmý na Mistrovství Československa do 125 ccm. O šest let později získal zase na Tatranu s obsahem 50 ccm titul historicky prvního Mistra Československa v této třídě. Se stejným strojem skončil druhý také v jugoslávské Opatii. Na tomto závodě startoval i s ČZ o obsahu 125 ccm a měl velké šance na dobré umístění, ale utrpěl vážný úraz a lékaři ho dali do sádrového krunýře. Byl to jeho první úraz, zatímco třeba František Šťastný jich utrpěl desítky, přesto se rozhodl svoji kariéru závodníka ukončit. Kolem motorek a automobilů se však pohyboval neustále. Dlouho dobu pracoval jako vedoucí autopůjčovny a zasloužil se také o vybudování první autoumývárny v Uherském Hradišti, kterou později odkoupil.

Ještě dlouho se stýkal se svými kolegy závodníky, mezi kterými se objevovala také zvučná jména ? nechyběl mezi nimi například Giacomo Agostini, Gilberto Parlotti, František Šťastný, který za ním jezdil i do Hradiště, Václav Parus nebo František Mrázek.

Bohumil Kovář zemřel v roce 2000 v Uherském Hradišti.